Góra strony

Oszustwa na BLIK - nie daj się oszukać!

Oszustwa na BLIK - nie daj się oszukać!

⚠️ Internetowi przestępcy znajdują coraz to różne sposoby na dokonywanie oszustw. Przestępcy łamią zabezpieczenia kont społecznościowych, rozsyłając do znajomych prośbę o wysłanie kodu BLIK. Jest to tzw. "oszustwo na BLIKa". 


❗️ Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Włamują się oni na konto na portalu społecznościowym, przejmują nad nim kontrolę, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać podejrzeń. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod BLIK i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.


❗️ Jak uchronić się przez oszustwem na BLIK? To proste!
✅ dobrze zabezpiecz dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Pamiętaj również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
✅ pod żadnym pozorem nie podawaj wygenerowanego kodu BLIK bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
✅ zawsze dokładnie sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji mobilnej, np. gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.


Bądź #cyberbezpieczny i #cyberodpowiedzialny! Nie daj się oszukać!

O Banku

Informacje prawne

Przydatne informacje

Płatności i inne

Sąd Rejonowy w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000146108 NIP: 574-000-67-17, Regon: 000496610

Kod BIC (SWIFT): POLUPLPR